AcasăDanemarcaDezastru! Naţionala U21 a României a fost demolată, acasă, de Danemarca

Dezastru! Naţionala U21 a României a fost demolată, acasă, de Danemarca

Danezii au deschis scorul în minutul 8, când Borsting a profitat de o neînțelegere în defensiva României și a marcat cu un șut din 10 metri. Tot Borsting a dus scorul la 2-0 pentru oaspeţi în minutul 25.

În minutul 78, Zohore a scăpat singur cu portarul Cojocaru și l-a învins pe acesta cu un șut de la marginea careului. Scor final: 3-0 pentru Danemarca.

Reprezentativa de tineret a României a fost învinsă de formaţia similară a Danemarcei la scor de forfait, 3-0, vineri seară, pe stadionul „Marin Anastasescu” din Giurgiu, într-un meci din grupa a 5-a a preliminariilor Campionatului European Under 21 din 2017, găzduit de Polonia. Golurile oaspeţilor au fost marcate de Frederik Boersting (’8, ’30) şi Kenneth Zohore (’79).

Acest eşec drastic, care scade considerabil şansele de calificare ale echipei României, vine şi pe fondul a trei absenţe importante din echipa noastră: Andrei Ivan şi Steliano Filip fiind convocaţi la naţionala de seniori, iar Florin Tănase nu a fost chemat de Dulca.
Follow us: @realitatea on Twitter