AcasăsportNaţionala Moldovei, umilită de Danemarca cu scorul de 8-0

Naţionala Moldovei, umilită de Danemarca cu scorul de 8-0

-

Naţionala Republicii Moldova de fotbal a suferit o înfrângere istorică, duminică seara, în cadrul preliminariilor pentru Campionatul Mondial 2022.

Selecţionata antrenată de Roberto Bordin a pierdut categoric în deplasare, la Herning, în faţa Danemarcei cu scorul de 8-0. Danemarca a deschis scorul deja în minutul 19, dintr-un penalty transformat de Kasper Dolberg. În minutele 22 şi 29, Mikkel Damsgaard s-a remarcat cu o dublă în poarta apărată de Stanislav Namaşco.

Prima repriză s-a încheiat cu scorul de 5-0, după ce au mai înscris Stryger Larsen J. şi Mathias Jensen. Tricolorii nu şi-au revenit nici în a doua repriză, meciul fiind dominat de danezi, care au mai marcat de trei ori prin Kasper Dolberg, Robert Skov şi Marcus Ingvartsen. În primul meci din grupa F, Moldova a remizat pe teren propriu cu Insulele Ferore, scor 1-1.

Citeste mai mult: adev.ro/qqoy9q