AcasăCopenhagaDanemarca, marcată de prăbușirea lui Christian Eriksen pe teren, a fost învinsă...

Danemarca, marcată de prăbușirea lui Christian Eriksen pe teren, a fost învinsă de Finlanda

-

Vizibil marcați de momentul dramatic petrecut în prima repriză (prăbușirea lui Christian Eriksen pe teren), jucătorii Danemarcei au pierdut primul meci disputat la Campionatul European, sâmbătă, la Copenhaga, în fața reprezentativei Finlandei (debutantă la un turneu final), scor 1-0.

Unicul gol al partidei a fost înscris de Pohjanpalo, în minutul 60.

În minutul 74, danenzul Hojbjerg a ratat un penalti.

Meciul a fost marcat de o întrerupere de aproape două ore, cauzată de prăbușirea danezului Christian Eriksen. Acesta s-a prăbuşit pe teren în minutul 43 şi a avut nevoie de manevre de resuscitare timp de mai multe minute, după care a fost transportat la spital. UEFA a anunţat că starea jucătorului este stabilă.